Asitane Türbedarı Fatma Anne

 

 

 

 

 

 

 

 

foto : Fatma annenin kabrinin olduğu dedeler kabristanı Merkez Efendi

Fatma Anne

Fatma Annenin annesi  Saliha hanım  da Uşşaki asitanesinde türbedar imiş. (Mustafa Safi efendi v.1926 dönemleri)

Fatma Anne (soyadı : söğüt ) yaşayan insanların hatırladığı ilk türbedar .  (Hüseyin Vassaf efendi v.1929 dönemi ve sonrası) Fatma anne Uşşaki, Nakşi ve Kadiri yollarında süluk görmüş. .  Fatma hanımın eşi Hüseyin Söğüt vefat eder ve kulaksızda defnedilir. (Hikmet Yerlikaya’nın amcası Hüseyin Sögüt’ün hanımı’dır Fatma anne )   Fatma anne de Kadiri asitanesinde imiş İlk zamanları. Kamil eren erkmenkul’un adını da Fatma anne koyar. Fatma Anne Kasımpaşa dergaha yakın bir evde kalır . Hikmet Yerlikaya 12 yaşlarında iken 1967 yılında Fatma anne vefat eder.

Kaynaklar : cemaleddin efendi,  hikmet Yerlikaya , naim kaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto : Karababa dergahı

Vildan anne

Fatma annenin (evlad edindiği bir konyalı çocuğun kızı) Vildan hanımdır. O İstanbul’da Çemberlitaş semtindeki Atik Ali Camii civârında, Mimar Hayreddin Mahallesinde, Rıfâiyye’nin Ulvâniyye kolundan (Kıyâmî) Kara Baba-yı Velî Dergâh-ı Şerîfinde kalıyorlar. Vildan anne Kara baba dergahında türbedarlık yapıyor. Vildan Hanım kısa süre Abidin Ülgen ile evli kalır çocukları olmaz.  Vildan annenin Kamuran hanım adında bir kızkardeşi vardır ama tasavvufla ilgili değildir. Vildan anne kedileri çok sever. Vildan annenin ayaklarındaki bir rahatsızlıktan dolayı çok kısa mesafeleri yürüyebilir. Vildan anne 15/07/2002’de vefat eder.   Vildan anne , daha evvel vefat eden annesi Fatma hanım ve eşi abidin efendinin yanına Dedeler mezarlığı’na (Merkez efendi yakınında Süryani mezarlığı karşısında) defnedilir (ama ne yazık ki yeri bulunamıyor). Vildan anne birgün Eyüp Sultan’a gider. Kasımpaşa’ya dönüşte gemiye biner. Geminin bodrum katına oturmak için geçer. Orada Misbah efendi’nin babası Gavsi efendi dervişleriyle sohbet etmektedir. Vildan anne de sohbete kulak kabartır. Kasımpaşa’ya gelince Fatma anne’ye anlatır. 3-4 gün sonra Gavsi efendi Asitanei Uşşaki yanındaki evlerine gelir kapıyı çalar. Pes be kızım bu kadar mı gönül konur der. Vildan annenin Gavsi efendi ile tanışması böyle olur.

Hüsameddin yivlik’ten :

Hüsameddin beyin babası Ahmed Yivlik efendi Karababa Rufai dergahı nın son postnişinidir. Nakşi usulü meydan açarlar. Tahir Aga Uşşaki tekkesinde Ali Behçet efendi’den Nakşi süluku görür Ahmed efendi. Bu tekkeye gidip gelirken ikisi de Ali Behçet efendi’nin yakın dostlarından olan Hüseyin Vassaf efendi  ve İbnülemin Mahmut Kemal bey başta olmak üzere bir çok zatı tanımış. (Salahi hz hem uşşaki hem de nakşi usulü süluk ettirir ihvanına) Vildan anne de Ahmed efendi zamanında Karababa dergahının türbedarıdır.

Kaynaklar : Asker Mehmet bey, Yılmaz bey

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.