Cuma Günü Salavat-ı Şerifeleri 2

Cuma Günü Salavat-ı Şerifeleri 2

Seyyid Abdülkadir Geylani (Hazretleri)’nin okuduğu aşağıda yazılı olan salavat-ı şerifenin manası.

Allahım en üstün salavatın yaratılmışların en bahtiyarı olan efendimiz, sahibimiz, ümmi peygamber Muhammed’e ve O’nun hanedan ve arkadaşlarına olsun. Onları dünya ve ahirette bahtiyar kıl. Senin onlara olan rahmetin malumatın sayısınca kelimelerin mürekkebi miktarınca olsun. Seni ne kadar zikredici zikreder ve. senin zikrinden ne kadar gafiller gaflet içinde kalırsa bütün hu müddetler içinde de Muhammed (Sallallahü Aleyhi Vesellem)’e hanedan ve arkadaşlarına geniş rahmet insin.

SALAVAT-I ŞERİFE

”Allahümme salli efdale salatin ala es’adi mahlukatike Seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim adede ma’lumatike ve midade kelimatike küllema zekere’z-zakirun ve gafele an zikrikel-gafilun.”

 

http://serifbuhari.com/kaside-i-buerde-ba-lang-c.html#.WzfsKrn4m1s

http://m.sifamarket.com/dua/salavat-i-serifenin-fazileti.html

Salavat-ı Rufaiyye’de de biraz daha farklısı var

Salavat-ı Rufaiyye(Ahmed-erRufai Hazretlerinin Salavatı)

……………………

 

Salat-ı Tefciriye duasıdır.

“Salât-ı terficiye” nin aslı, Latin harfleriyle okunuşu ve anlamı şöyledir:

اللهـم صل صلاة كاملة وسلم سلاماً تاماً على سيدنا محمد الذي تنحل به العقد وتنفرج به الكرب وتقضى به الحوائج وتنال به الرغائب وحسن الخواتم ويستسقى الغمام بوجهه الكريم وعلى آله وصحبه في كل لمحة ونفس بعدد كل معلوم لك.

“Allahumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ-seyyidina Muhammedin ellezi tenhallü bihi’l ‘ukadu ve tenfericu bihi’l-kürabu ve tukdâ bihi’l-havâicu ve tünâlü bihi’r-rağâibu ve husnu’l-havâtimi ve yusteska’l-ğamâmu bi-vechihi’l-kerîmi ve ‘alâ âlihi ve sahbihi fî-külli lemhatin ve nefesin bi-‘adedi külli ma’lûmin lek.”

Anlamı:

“Ya Rab! Efendimiz Muhammed’e tam ve mükemmel bir salat ve selam eyle. O Nebi ki, onun yüzü suyu hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar dağılır, ihtiyaçlar karşılanır, arzulara ve güzel akıbetlere erişilir, bulutlardan yağmur dökülür… Onun âline ve ashabına da salât ve selam eyle Ya Rab! Her an, her nefeste ve senin bildiklerinin sayısınca.”

https://sorularlaislamiyet.com/4444-kez-okunan-salavat-i-serifenin-tefriciye-diye-de-biliniyor-anlami-nedir

Yazar: www.duasi.org

http://allahumme-salli-salaten-kamileten-ve-sellim.duasi.org/

Sıddık Naci Eren Hz. Evrad-ı Saadet-i Ebediyye syf 19

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.