Devati Tekkesi Haziresinde Bir Uşşâkî Şeyhi

Devati Tekkesi Haziresinde Bir Uşşâkî Şeyhi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dün Üsküdar’a gittim. Celveti (Sultan Üçüncü Murad devrinde doğan üç tarikat Celvetî , Uşşâkî ve Şemsî ) yolunun kurucusu  Aziz Mahmud-ı Hüdai (Pir Hüsameddin Uşşâkî hazretlerinin cenazesini Üsküdar’da karşılayan) (vefatı : 1628) hazretlerine dua ettim. Daha sonra (Üsküdar Selman-ı Pak Caddesi üzerinde) onun öğrencilerinden olan  Devati Mustafa Efendi’nin (v.1659) tekkesini (Şeyh Camii) ziyaret edip Fatiha okudum.  Onun tekkesinin haziresinde bir Uşşâkî şeyhi de vardı.

Adı Emin Baba .  Vefat tarihi 1216 Muharrem miladi mayıs 1801. Dört dilimli taçlı bir mezar taşı vardı. Üzerinde Tarik-i Hüsâmeddin-i Uşşâkî eş şeyh es seyyid Emin Baba yazıyordu.

Mecmua-i Tekaya, Sefine-i Evliya’yı araştırdım. Üsküdar’daki Uşşâkî tekkeleri olan Halim Gülüm ve Ağa Hamamı yakınındaki Ahmed efendi tekkelerini araştırdığımızda da bulamadım daha fazla bilgi ne yazık ki.

meraklısına not :

SALÂHÎ, Abdullah Salâhaddîn (d.1117/1705-ö.1197/1782) Esasen Uşşâkî olan şair, ayrıca Celvetîliğe Üsküdar Bandırmalı Tekkesi şeyhi Hâşim Baba’dan da icazet almıştır.

Kaynaklar :
http://www.evliyalar.net/seyh-mustafa-devati/

http://www.turkedebiyatiisimlersozlugu.com/index.php?sayfa=detay&detay=4978

http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/Arsiv/1965/08/10

http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?id=13308

https://www.uskudar.bel.tr/tr/main/erehber/tekkeler/12/halim-gulum-tekkesi-halim-kerim-tekkesi-veya-/1021

https://www.academia.edu/25511205/Uluslararası_Üsküdar_Sempozyumu_VIII-3_TEBLİĞLER

Mehmet Nermi Haskan Yüzyıllar boyunca Üsküdar

Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.