Nazilli Belediyesi, “Fahri Himmet Baba” İçin “Makam Kabri” Yaptıracak

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, bir süre önce ilçede elektrik altyapısı kazı çalışmalarında bulunan eski mezar taşının, Uşşaki yolu büyüklerinden (halifelerinden) “Fahri Himmet Baba”ya ait olduğunun tespit edildiğini belirterek, belediye olarak Fahri Himmet Baba için bir makam kabri yaptıracaklarını bildirdi.

Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, bir süre önce ilçede elektrik altyapısı kazı çalışmalarında bulunan eski mezar taşının, Uşşaki yolu büyüklerinden “Fahri Himmet Baba”ya ait olduğunun tespit edildiğini belirterek, belediye olarak Fahri Himmet Baba için bir makam kabri yaptıracaklarını bildirdi.

Alıcık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AYDEM Elektrik Dağıtım AŞ tarafından bir süre önce Yeni Mahallede yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan mezar taşının, yapılan incelemeler sonucunda, Uşşaki yolu büyüklerinden ‘Fahri Himmet Baba”ya ait olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Tespit üzerine mezar taşının bulunduğu bölgede, ilçe müftüsü Hüsnü Sula, mahalle muhtarı ve mahallenin yaşlı sakinlerinin de nezaretinde kabrin bulunması için kazı yapıldığını, ancak bir sonuca ulaşılamadığını anlatan Alıcık, “Biz de Uşşaki yolu büyüklerinden Fahri Himmet Baba için Evranlı Mezarlığında bir ‘makam kabri’ yapma kararı aldık. Bulanan ve belediyemiz müze müdürlüğünce koruma altına alınan mezar taşı da restore edilerek yapılan kabrin başına dikilecek” dedi.

Nazilli Etnografya Müzesinde  (bulunan mezar taşının Aydın Müzesi yetkililerince tarihi eser niteliğinde olduğu belirlenerek) koruma altına alınan mezar taşının yapılan incelemeler sonunda 1800′lü yıllarda bölgede yaşayan Uşşaki yolu Halifelerinden Karasulu Fahri Baba isimli din adamına ait olduğu belirtildi. Yapılan incelemelerde mezar taşının üstünde

“Lâ İlâhe İllallâh Muhammed’en Resûlullâh ya Hu Tarik-i Uşşâkiyye Hulefasından Karasulu Fahri Baba’nın Ruhi Çün. Sene: 1320 (1904)” yazılı olduğu öğrenildi.

kaynak:

http://www.sondakika.com/haber-nazilli-belediyesi-fahri-himmet-baba-icin-makam-3088506/

nazilliadalet.org

http://www.aydinliyiz.net/bulunan-mezar-tasi-ussaki-tahrikati-halifesinin-cikti.html

Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.