Perşembe Evradından 2

Perşembe Evradından 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fatiha Suresi

Allah’ın resulü, Ebû Saîd b. Muallâ isimli sahâbîye, Kur’ân-ı Kerîm’deki en büyük sûreyi mescidden çıkmadan bildireceğini ifade buyurmuş, sonra da bunun Fâtiha olduğunu açıklamıştır (Buhârî, “Fezâ’ilü’l-Kur’ân”, 9).

 

Yine birçok sahih hadiste Fâtiha sûresinin şifa özelliği ile ilgili açıklamalar yapılmıştır (meselâ bk. Buhârî, “Fezâ’ilü’l-Kur’ân”, 9).

 

http://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/1-fatiha-suresi

….…

 

اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يماً

﴿٥٦﴾

 

İnnallâhe ve melâiketehu yusallûne alân nebiyyi, yâ eyyuhâllezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ(teslîmen).

﴾56﴿

Allah ve melekler peygambere salât ediyorlar; ey iman edenler, siz de ona salât ve selâm okuyun.

(Ahzab / 56)

http://www.kuranmeali.org/33/ahzab_suresi/56.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

http://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Ahzâb-suresi/3589/56-ayet-tefsiri

…….

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi sahbihi ecmaiyn

Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim
Manası: Ey Allahım ! Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, evladu iyaline, ashabına salatu selam eyle.(Rahmet et, selametlik ver.)

Barik : bereket ver

Ecmaiyn : hepsi , cümlesi

https://salavat.gen.tr/salavatlar-ve-ornekleri.html

…….

 

Camide tesbihattan sonra “vel hamdü lillahi rabbil alemin, el Fatiha” denilmesi ve imam aşir okuduktan sonra “Subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun, veselamun alel murselin, vel hamdülil lahi rabbil alemin, el Fatiha.” demesinin sebebi nedir?

Tesbihattan sonra “VELHAMDÜLİLLAHİ RABBİL ALEMİN, EL FATİHA” denilmektedir. “Velhamdülillahi Rabbil alemin” Saffat suresinin 182. ayetidir.

Tesbihatın bitiminde okunan aşirden sonra “Subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun; veselamun alel murselin; vel hamdülil lahi rabbil alemin” (SAFFAT SURESİ, 180-181-182. ayetler) okunmakta, sonra “EL FATİHA” denilmektedir.

Bu ayetlerin meali ise şöyledir:

“180. Kudret ve izzet sahibi Rabbin, insanların her türlü tasavvurunun üstünde (bir yüceliğe sahip)tir. 181. O’nun bütün elçilerine selâm olsun! 182. Ve hamd, bütün âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur!”

Bu âyetler çok anlamlı olan âyetlerdendir. İbnü Ebi Hatim’in Şa’bî’den rivayet ettiği bir hadiste Resulullah (s.a.v.) buyurmuştur ki:

“Her kimi, kıyamet günü sevabdan tam ölçekle ölçmek sevindirecekse, bulunduğu meclisten kalkacağı sırada şöyle desin: “Subhane rabbike rabbil izzeti amma yesifun – veselamun alel murselin – vel hamdülil lahi rabbil alemin.(Saffat, 180-182)”(Kurtubi, El-camiu lil-ahkamil Kuran,15/141. Suyuti, Ed-dürrül Mensur, 5/141. Alusi, Ruhul meani, 12/159) (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’an Dili)

Bu hadisin tavsiyesi doğrultusunda, camiden cemaat ayrılırken bu ayetler okunmaktadır.

https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/camide-tesbihattan-sonra-vel-hamdu-lillahi-rabbil-alemin-el-fatiha-denilmesi-ve-imam-asir

http://www.mumsema.org/misafir-sorulari/241386-subhane-rabbike-rabbil-izzeti-amma-yesifun-anlami.html

 

Sıddık Naci Eren hz. Evrad-ı Saadet-i Ebediyye Perşembe Evradı syf 78-79

Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.