Kur’an-ı Kerim ile beraber olacağın Hira’lar bul kendine.

Kadir Gecesi : Kur’an-ı Kerim ile beraber olacağın Hira’lar bul kendine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senin emirlerin; varlığını bilen, sana ibadet ederek avuç açan kulların içindir, akıl sahiplerinedir; bende o zaman“ben, ben” diyecek bir varlık, kendisini sana nisbet edecek bir akıl kalmadı ki, ağzım, azalarım hareket edebilsin. İşte bu mübarek Kadir gecesi kainat duvarının üzerine asılmış olan Nusret isminde köhne bir elbisem vardı; Sen o elbiseyi sırtına geçirdin. Bu gece tebdili kıyafet ederek geziyorsun. Sen bütün nurunla, bütün varlığınla bütün rahmet ve şevkatinle bende gözüktün.

Ben de isterdim ki di­ğer mü’min kardeşlerimin gibi arabalar içinde şehrin bütün camilerini dolaşayım. İftarı bir camide, akşam namazını bir diğerinde, yatsı ve teravih namazlarım bir üçüncü camide eda edeyim. Bu aciz kulun ne yaptı. Tabii bilirsin erkenden yattı, hem yatsısını ev­de eda ederek.

 

Herkesin bütün gece yorulup da uyuklar halde oldukları bir zamanda, sabahın saat ikisinde kalktım, huzuruna durdum. Bu sa­at Aşıkla Maşuk’un naz ve niyaz saatidir. Bu saat mahremlerin, sevgililerin seviştikleri saattir. Bu saat nusret saatidir.

 

Beni sana götürecek deveyi dinlendirdiğim saattir, sonra yola sürdüm. Camilerde, yer yer evlerde ışıklar vardı. Kulların bütün gecenin yorgunluğuna mukabil el kaldırmışlar, bir çok şeyler isti­yorlar.

 

Sevgili ALLAH’ım, onlara istediklerini ver, hazinede hepsini memnun edebilecek şeylerin hepsi fazlasıyla mevcut. Onlar yal­varıyorlar, ağlıyorlar 364 gün gaflette ve günah kirlerine bulandıkları için ağlıyorlar.

Ver ALLAH’ım onlara ver! Affet onları sevgili Rabbim: günah defterleri mi doldu? Ateşe at, insanları değil. Defterlerini at, onları yak. 

İşte birkaç saat sonra sabah olacak. Kadir gecesini ihya eden­ler uykuya dalacak, gaflet ehli yine “vazifemi yaptım Rabbime yal­vardım belki bu gecemi bin aylık ibadete muadil tutacak” diye memnun ve müsterih olarak tekrar eski hayatlanna devam ede­cekler.

365 geceden bir gece olan Kadir gecesini yakalamak islerseniz, o bir tek geceye güvenmeyiniz. Çünkü inhisar yoktur. Aşık olmak, huzura kabul olduğuna itimat edinceye kadar seneleri de­vir etmek lazımdır.

Nusret Tura Uşşaki 1963 yılı Kadir gecesi sohbetinden

Tamamını okumak isteyenler için link : http://www.islamvetasavvuf.org/index.php/node/742

Semadaki melekler afv ister bu ümmete

Cümlesi dua eder Kadir gecesi

Ara on günden sonra tek gecede yedide

Mevla nasip eylesin Kadir gecesi

Ol Kadri aradılar Ramazanın içinde

İhya etti müminleri Kadir gecesi

Mevla’nın bir lütfudur bil ki kadir gecesi

Her geceden efdaldir Kadir Gecesi

İhya eyle ey Sıddık Ramazanın içinde

Hep günahlar afv olur Kadir Gecesi

Sıddık Naci Eren Mübarek Geceler ve  Üç  Ayların fazileti  s.174

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.