Aksaray Uşşâkî Tekkesi

Aksaray Uşşâkî Tekkesi 
Mehmed Emin Efendi Sekerci Ussaki Tekke 01a
 Kirkağaçli Mehmed Emin Efendi (Nakşi-Kadiri), Aksaray Uşşâkî Tekkesi, şekerci Sokağı Tekkesi gibi isimler altinda karşımıza çıkan bu tekke günümüzde İstanbul Aksaray’da Fatih ilçesi Gureba Hüseyin Aga Mahallesi’nde şekerci ve Imam Murat sokaklarının birleştigi köşede 183 pafta 892 ada 15 parselde kayıtlı Vakıflar Bölge Müdürlügü’nün mülkiyetinde iki katlı bir ahşap binadir. Bugün apartmanlar arasına sıkışmış bulunan mevcut yapı 17 Ramazan 1307 / 7 Mayis 1890 tarihinde meydana gelen Aksaray / Horhor yanginindan sonra yaptırılmış olan binadir. 1885 senesindeki nüfus sayımında tekkede bir kadın iki erkek olmak üzere üç kişi oturmaktadır. Tekkeyi tüccardan Kasap Hoca Niyazi Efendi yaptırmıştır. Tekke aslen tasavvuf yolu olarak Nakşi – Kadiri iken bani-i sani sayilan Nazillili Şeyh Fahreddin Efendi’nin (1849-1915) (mürşidi büyük Aziz ,Muhammed Emin Tevfiki hazretleridir)  Uşşaki yolu’na mensup olması nedeniyle Uşşaki Tekkesi olarak bilinmektedir.
Mehmed Emin Efendi Sekerci Ussaki Tekke 02 a
Ayrıntılı Bilgiler
YAZIT Yok
Mal Sahibi VAKIF
Bakımından Sorumlu Kuruluş VAKIF
Taşıyıcı Sistem Ahşap
Örtü Türü EĞİMLİ ÇATI,KIRMA ÇATI
Örtü Malzemesi KİREMİT ÖRTÜ,MARSİLYA KİREMİT ÖRTÜ
Plan Özellikleri ZEMİN+1 NORMAL KATLI AHŞAP YAPI
Cephe Özellikler İKİ KATLI AHŞAP TEKKENİN TEVHİDHANESİ İKİNCİ KATDA VE ARKA TARAFTADIR. İÇİNDEN BAĞDADİ SIVALI, KUBBELİ TEVHİDHANEYE İMAM MURAT SOKAĞI’NA AÇILAN KAPIDAN ÇIKILIR. TEKKENİN İMAM MURAT SOKAGINA AÇILAN KAPISI HAREMLİK KISMININ KAPISIDIR. TEKKENİN BAHÇESİNDE BİR TEK MEZAR VARDIR.
Cepheye İlişkin Malzeme AHŞAP CEPHE
Bezeme Cephe Var
Devşirme Malzeme Yok
Bezeme Özelliği Cephe AHŞAP SÜSLEME…
Teknik Donatı Elektrik,Su,Kanalizasyon,Isıtma
Sağlamlık Durumu İyi
Fiziksel Özgünlük Az Değişmiş
İşlevsel Özgünlük Özgün Değil
Yakın Tarihli Onarım Evet
Gözlem ve Açıklamalar KIRKAĞAÇLI MEHMED EMİN EFENDİ TEKKESİ, AKSARAY UŞŞAKİ TEKKESİ, ŞEKERCİ SOKAĞI TEKKESİ OLARAK DA TANINAN ESER, 1855 TARİHLİ VAKFİYESİNDEN ANLAŞILDIĞINA GÖRE BİR SEMAHANE, BİR ŞEYH ODASI, BİR KAHVE OCAĞI, BİR ABDESTHANE VE HELA, ”BİR’İ MA” VE HAVUZ, BİR MİKTAR AÇIKLIK VE SOKAK KAPISINDAN MEYDANA GELMEKTEDİR.ŞEKERCİ VE İMAM MURAT SOKAKLARININ BİRLEŞTİĞİ KÖŞEDE, BUGÜN APARTMANLAR ARASINA SIKIŞMIŞ, ŞU ANDA EĞİTİM UYGULAMA OKULU VE İŞ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK KULLANILAN İKİ KATLI AHŞAP BİNA.17 RAMAZAN 1307/7 MAYIS 1890’DA MEYDANA GELEN AKSARAY-HORHOR YANGININDA YANMIŞ VE ARSA HALİNE GELMİŞTİR. TEKKENİN İKİNCİ BANİSİ ŞEYH FAHREDDİN EFENDİ’NİN 4 NİSAN 1903 GÜNÜ TEKKENİN YENİDEN İHYASI İÇİN, MECLİS-İ MEŞAYİH’E VERDİĞİ DİLEKÇE İLE BAŞLAYAN YAPIM FAALİYETLERİ 13 MART 1904’DE TAMAMLANMIŞTIR. SONRAKİ YANGINLARDAN ETKİLENMEYEN TEKKE 1980’Lİ YILLARA VAKIFLAR İDARESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLMİŞTİR.
Başlıca Kaynaklar * DÜNDEN BUGÜNE İSTANBUL ANSİKLOPEDİSİ, CİLT 5, SYF 361, KÜLTÜR BAKANLIĞI VE TARİH VAKFI ORTAK YAYINI, İSTANBUL 1994
Mehmed Emin Efendi Sekerci Ussaki Tekke 03 a
Temel Bilgiler
Günümüzdeki İşlevi EĞİTİM UYGULAMA OKULU VE İŞ EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ
Kültür Dönemi OSMANLI
Mahalle GURABA HÜSEYİN AĞA
Adres ŞEKERCİ SOKAK – İMAM MURAT SOKAK
Yapan DÜLGER ASADUR-KİRKOR, SİLMECİ
Yaptıran KASAP HOCA NİYAZİ EFENDİ
Yapım Tarihi 1885 TARİHLİ VAKFİYE
Tescil Durumu Tescilli
Tescil Tarihi 09-Eki-83
Kimlik Bilgileri
İl: İSTANBUL
İlçe: FATİH
Ada: 892
Parsel: 15
Fotoğraf No: F_357_11

http://envanter.gov.tr/anit/index/detay/47340

http://www.ussaki.com/v2/bir-ussaki-mursidine-halebden-asure-icin-gelen-davetiye/

Sefine-i Evliya Hüseyin Vassaf Efendi

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.