Çanakkale Savaşı ve Uşşâkî

Çanakkale Savaşı ve Uşşâkî

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale’nin Sultanları Ahmed Cahidi Sultan efendi (?-1659), Ahmed Talibi İrşadi efendi (1819-1881), Hüseyin Hüsnü Aziz efendi(1859-1925) ve Şücaaddin Aziz efendi’dir (1816-1916) .  Yıllardan 1915’dir . 1.dünya savaşı. İngiliz gemisi Çanakkale’yi ve Kilitbahir’i bombalar. Kilitbahir’deki İrşadi Tekkesine ise iki düşman güllesi isabet ederek tahrip eder. İç kısımda İrşadi Baba’nın kabri şerifinin olduğu ve meydan odasında cuma ve pazartesi geceleri tarîkat âyîni icrâ edilen  tekkede Hüsnü dede’ye  tekkeye isabet etmesini şikayette bulunan dervişlere ‘Eceli gelen it cami duvarına işer’ der. Bombardımanda Şücaaddin Aziz efendi’nin evi yanınca Çanakkale civarında bir tuğla ocağında kalır. Şücaaddin Aziz efendi’nin damadı Arif Eren hazretleri de  1.dünya savaşı boyunca Seddülbahir ışıldak komutanlığı yapmıştır.

 

Müstahkem mevki komutanı Cevat (Çobanlı) Paşa, bir gece rüyâsında, denize bakmasını söyleyen bir ses duyar ve deniz üzerinde parlayan nuru ve kef ile vav harflerini görür. Ancak, bir anlam veremez. O günlerde, etrâfı teftiş ederken Ahmed Cahidi efendi’nin haziresinde medfunolan kızı Bedîle’yi ziyâret etmek ister. Cevad Bey, kalbinde kızının üzüntüsü, dilinde duâ ile mezara geldiğinde, rüyâsındaki sesi tekrar duyar. Ses, mayınları denize döşemesini söyler. Korku ve şaşkınlık içerisinde iken Ahmed Câhidî Sultan kendisine görünüp derdini sorar. Cevad Bey, rüyâyı ve sesi anlatınca, nurun, zafer işareti olduğunu ve kef ile vav harflerinin ebced hesâbı ile 26 ettiğini; ellerindeki 26 mayını denize bırakmalarını söyleyip kaybolur. Cevad Bey karargâha dönünce, depoda Türk yapımı 26 mayın olduğunu öğrenir. Daha sonra, Nusret Mayın Gemisi Komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey ve Yüzbaşı Hâfiz Nazmi Bey ile bir plan yapar. 7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece, Nusret mayın gemisi sessizce denize açıldı. 26 mayın, Kumbağı Burnu ile Soğanlıdere arasına, boğaza paralel olarak dökülür.

Bu arada gemilerden atılan bombalar Koca Seyid Onbaşı’nın da bulunduğu mevziye isabet eder. Çoğu arkadaşı şehid olur Seyid Onbaşı ve arkadaşı Ali 215 kg’lık mermiyi kaldıran vinçi de bozulmuş topa nasıl yerleştireceklerini düşünürler. “Ulu ve yüce Allah’tan başka hiçbir güç kuvvet yoktur ki”, duasını okurlarken  “Ne duruyon Seyit” diye ses duyar, fakat bakar insan minsan göremez. ( Ahmed Talibi İrşadi efendi idi belki de ) Bismillah deyip mermiyi alıp topun ağzına koyar. “Cenab-ı Hakkın yardımıyla.”  Topun namlusuna sürülen üçüncü mermi savaşın kaderini değiştiren olayı gerçekleştirip ve “Ocean” isimli zırhlı, bu merminin isabetiyle korkunç yara alır.

18 Mart sabahı, mayınlardan habersiz olan ve zafer sarhoşluğuyla saldıran haçlı donanması, şehid Yüzbaşı Hakkı Bey’in duâlarla döşediği mukaddes mayınlara çarparak neye uğradığını şaşırır. Târihinde hiç yenilgi almamış olan İngiliz donanmasının Ocean ve İrresistible adlı zırhlıları, Fransızların ise Bouvet zırhlısı sulara gömülür.

Kaynaklar :

ÇANAKKALE SAVAŞLARI ETRAFINDA TEŞEKKÜL EDEN HALK ANLATILARI -ÇANAKKALE ÖRNEĞİ- Doktora Tezi Hazırlayan BORA YILMAZ

http://acikerisim.lib.comu.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/COMU/1244/Bora_Yılmaz_Doktora_tez.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Naim hoca ile söyleşi

http://www.dunyabizim.com/gezi-mekan/13693/evliyasi-bol-bir-yer-canakkale-ve-gelibolu

http://www.evliyalar.net/huseyin-husnu-baba/

http://www.habervaktim.com/haber/400686/canakkaleyi-gecirtmeyen-ruya.html

http://www.erdogansanal.com/haberler/18-mart-canakkale-zafer-bayrami-ve

http://www.canakkalelirehber.com/tr/eceabay

http://www.ebabilkitap.com/CANAKKALE-100YIL-OZEL-SETI,PR-123.html

http://www.ehlisunnetbuyukleri.com/Menkibeler/Meshurlarin-Son-Sozleri/Detay/Canakkale-gecilmez-Cevat-Pasanin-ruyasi/1166

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/vehbi-tulek/403647.aspx

http://birlikteforum.com/index.php?topic=3062.0

http://www.enpolitik.com/haber/138234/canakkaleyi-gecirtmeyen-ruy.html

http://www.aksam.com.tr/kultur-sanat/seyit-onbasiyi-akrabalari-ve-arkadaslari-anlatti/haber-388703

http://www.canakkalesavasi.gen.tr/seyit-onbasi.html

http://turkkahramanlar.blogspot.com.tr/2013/12/seyit-onbas-oykusunu-kendi-agzndan.html?m=1

http://www.canakkalesavasi.gen.tr/seyit-onbasi.html

https://okulblog.wordpress.com/2016/05/05/koca-seyitin-hikayesi/

http://www.mumsema.org/sohbet-muhabbet/1734-koca-seyid.html

https://www.fussilet.com/index.php?topic=33605.0

 

Yorum yapın

You must be logged in to post a comment.